Jura

Jura Krakowsko – Częstochowska

Słynie przede wszystkim z zamków i ruin znajdujących się na szlaku Orlich Gniazd ,ale ma turystom o wiele więcej do zaoferowania: drewniane kościoły, urocze dworki i pałace, a także bogactwo przyrody i kultury, którą można zgłębić w miejscowych muzeach. Tak w skrócie można opisać Jurę Krakowsko-Częstochowską. Zamek Ogrodzieniec, Zamek Tenczyn w Rudnie ,Góra Zborów i Jaskinia Głęboka, Ojcowski Park Narodowy,Polska Sahara, czyli Pustynia Błędowska ,Giewont Jurajski, czyli Góra Biakło.

Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa – zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga skalna znajdująca się w Pieskowej Skale na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego znajdującego się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Stoi na terasie skalnej o wysokości 8–12 metrów, wysokość samej maczugi wynosi około 25 metrów.

Zamek Ogrodzieniec

Ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Zamek został wybudowany w XIV–XV w. przez ród Włodków Sulimczyków. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko- Częstochowskiej.